Header Ads

detoxyn

Chiński Nowy Rok co to jest i ile trwa?

chiński nowy rok


Chiński Nowy Rok liczony jest według kalendarza księżycowego, a jego początek jest ruchomy, i najczęściej wypada w lutym, ale może też przypadać w styczniu. Nadejście Nowego Roku Chińczycy celebrują jeszcze przez dwa tygodnie. Aktualnie mamy rok królika, który rozpoczął się 3 lutego 2011 (wg kalendarza gregoriańskiego). Każde z kolejnych lat obecnego dziesięciolecia będzie obchodzony jako rok: smoka, węża, konia, owcy (kozy), psa, małpy, koguta, świni, szczura.


Jedna z legend tak oto przekazuje narodziny zwyczaju obchodzenia Nowego Roku przez Chińczyków: bardzo, bardzo dawno temu, w górach, żyła sobie dzika bestia, która nazywała się Rok. Miała głowę tygrysa a cielsko większe od słonia. Siła bestii była przepotężna, wystarczył jeden skowyt, jedno zawycie, by zadrżały lasy, góry i przestrzenie wokół. Rok był bardzo żarłoczny i codziennie zjadał około stu dzikich zwierząt. Kiedy nadchodziła zima i zwierzyna była już mocno przetrzebiona, często bywało, że bestia nie mogła nic upolować, schodziła wtedy z gór i atakowała siedlisko ludzi. Zjadała im zapasy, pożerała zwierzęta a nawet ludzi. Pewnego razu traf chciał, że mieszkańcy wioski przyuważyli, że Rok też się czegoś boi.

Odkryli jego trzy słabe punkty: że boi się czerwonego koloru, ostrego światła i hałasu. Kiedy nadeszła kolejna zima i Rok ponownie zaatakował wioskę, mieszkańcy byli już przygotowani. Ramy drzwi i okien obwieszono czerwonymi płachtami papieru z namalowanymi znakami szczęścia. Rozpalono mnóstwo pochodni, stukano, pukano i walono w metalowe garnki i w co popadnie, robiąc przy tym wielki hałas. Bestia nie odważyła się zaatakować wioski i czmychnęła do swojej górskiej kryjówki. Następnego ranka mieszkańcy wioski powychodzili ze swoich domostw i nawzajem sobie gratulowali triumfu nad bestią. Od tej pory, rok rocznie, uroczyście świętuje się upamiętnienie owego zwycięstwa.

Aktualnie główne elementy towarzyszące obchodom Chińskiego Nowego Roku to petardy i chunliany – czerwone ozdoby wieszane suto na ościeżnicach. Wszyscy i wszędzie odpalają mnóstwo petard. Hałas przy tym jest niesamowity, jakby wszędzie toczyło się mnóstwo bitew. Czerwony kolor dominuje niemalże we wszystkim: w ubiorach tubylców, prezentach, dekoracjach. Czerwony ma chronić przed złem, zatem: im więcej czerwonego, tym lepiej. Wedle chińskiej tradycji Nowy Rok jest jedynym dniem, kiedy córka może wrócić do swoich rodziców, odwiedzić swoją rodzinę. Na stole tradycyjnie powinny się znaleźć ryba i pierogi . Rybę, która została już podana na stół, nie można przewrócić/obrócić. Jeśli komuś się to przydarzy – cały następny rok będzie miał niepomyślny. Ktoś niezorientowany może nie zauważyć, że właśnie mija czwarty czy piąty dzień świętowania nadejścia Nowego Roku, gdyż większość uroczystości odbywa się w kręgach rodzinnych.

Według tradycyjnych zwyczajów Chińczyków pierwsze piętnaście dni Nowego Roku powinno wyglądać następująco:

Dzień Pierwszy: witanie bogów Ziemi i Nieba.
Dzień Drugi: składanie hołdu przodkom.
Dzień Trzeci: zięciowie składają hołd teściom.
Dzień Piąty: to dzień, kiedy do domu ma przyjść bóg bogactwa i należy go odpowiednio przywitać. Wszyscy siedzą w domach, to znaczy zabronione są odwiedziny, podobno przynosi to pecha..
W czasie pomiędzy Dniem Szóstym a Dziesiątym Chińczycy nawzajem się odwiedzają. Chodzą również do świątyń, modlą sięgłownie o zdrowie i pieniądze.
Dzień Siódmy: to przede wszystkim święto farmerów. Wówczas dobrze jest jeść dania z makaronu, który symbolizuje długowieczność, wg tradycji to dzień, kiedy powstał człowiek.
Dzień Ósmy: każda prowincja ma inny zwyczaj celebrowania tego dnia, np.w Fujian spożywa się kolejny uroczysty obiad.
Dzień Dziewiąty: składa się hołd Jadeitowemu Cesarzowi.
Czas pomiędzy Dniem Dziesiątym a Trzynastym zaprasza się pozostałych przyjaciół na obiady.
Dnia Czternastego trwają przygotowania do festiwalu latarni.
Dzień Piętnasty: wspaniały rodzinny festiwal latarni kończy świętowanie Nowego Roku.

Brak komentarzy: